Καλώς ήλθατε στο 5ο Δημοτικό Σχολείο Αμπελοκήπων: Ένας Κόσμος Γνώσης και Εμπειρίας

Το 5ο Δημοτικό Σχολείο Αμπελοκήπων ιδρύθηκε στις 13-6-1966 (ΦΕΚ 122). Σήμερα στεγάζεται στο Τέρμα της οδού Φιλιππουπόλεως, στους Αμπελόκηπους Θεσσαλονίκης, συν-αυλίζεται με το 1ο ΓΕΛ Αμπελοκήπων και γειτνιάζει με το 5ο Νηπιαγωγείο Αμπελοκήπων.

Το διδακτήριό του, το οποίο κατασκευάστηκε το 1973 από την Σ.Υ.Κ.Ε.Α. – 3η Μ.Ο.Μ.Α, αναπτύσσεται σε 3 επίπεδα (ισόγειο, 1ο όροφο & 2ο όροφο) και περιλαμβάνει 12 αίθουσες διδασκαλίες (ισοκατανεμημένες στα 3 επίπεδα), 1 Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων, 1 Βιβλιοθήκη, 1 Εργαστήριο Πληροφορικής, 1 αίθουσα Τ.Υ., 1 αίθουσα Τ.Ε., 2 γραφεία, 1 χώρο Κυλικείου (δε λειτουργεί) και 4 μικρούς αποθηκευτικούς χώρους. Επιπροσθέτως, το σχολείο μας διαθέτει από κοινού με το 1ο ΓΕΛ Αμπελοκήπων κλειστό γυμναστήριο με γήπεδο μπάσκετ.

Το τρέχον σχολικό έτος λειτουργεί με 12 τμήματα (2 ανά τάξη), 227 μαθητές & μαθήτριες και 38 εκπαιδευτικούς, καθώς και 1 Τάξη Υποδοχής της Ζώνης Εκπαιδευτικής Προτεραιότητας (ΖΕΠ Ι) για προσφυγόπαιδες και 1 Τμήμα Ένταξης για μαθητές/ήτριες με μαθησιακές δυσκολίες.

Επιπροσθέτως, στο πλαίσιο του Έργου για την «Ενίσχυση και ενδυνάμωση της κοινωνικοσυναισθηματικής ανάπτυξης και ανθεκτικότητας μαθητών μέσω του θεσμού Ψυχολόγου και Κοινωνικού Λειτουργού», υποστηρίζεται σε εβδομαδιαία βάση από Ψυχολόγο, ενώ στο πλαίσιο του Έργου «ΠΕΠ Κεντρικής Μακεδονίας – Εξειδικευμένη 2023-2024», παρέχει Παράλληλη στήριξη με ειδικούς παιδαγωγούς σε όλους τους μαθητές και σε όλες τις μαθήτριες που έχουν λάβει σχετική έγκριση.

Το 5ο Δημοτικό Σχολείο Αμπελοκήπων είναι ένα πολυπολιτισμικό σχολείο που προσδοκά να παρέχει σε κάθε μαθητή και σε κάθε μαθήτριά του γνώσεις και δεξιότητες, ικανότητες και δεσμεύσεις για την οικοδόμηση μιας κοινότητας που θα αποδίδει ίση αξία και πλήρη αξιοπρέπεια σε όλα τα μέλη της, ανεξαρτήτως φύλου, φυλής, εθνικότητας, καταγωγής, γλώσσας, θρησκεύματος κ.λπ. και με αυτόν τον τρόπο να συμβάλει στην πραγμάτωσή του κάθε παιδιού με βάση το δυναμικό του.

Με βασικό εργαλείο τον κριτικό γραμματισμό το σχολείο οραματίζεται οι μαθητές & οι μαθήτριές του να εξελιχθούν σε ενεργούς πολίτες, ικανούς & ικανές να ανταποκριθούν στις προκλήσεις του 21ου αιώνα!

Το σχολείο μας λειτουργεί καθημερινά από τις:

07:00 – 8:00 για την Πρωινή Ζώνη του Ολοήμερου Προγράμματος,

8:00 – 13:15 για το Υποχρεωτικό Ωρολόγιο Πρόγραμμα

13:15 – 15:50 για το Ολοήμερο Πρόγραμμα.